Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a památky Slavičína

První historická zpráva o Slavičínsku pochází z roku 1141, ale archeologické nálezy z okolí Slavičína prezentované v místním muzeu svědčí o starším slovanském osídlení. V polovině 13. století již Slavičín disponoval právem tržním, celním a hrdelním. Vývoj města byl v minulosti často určován blízkostí uherské hranice a Vlárského průsmyku. Tudy pronikaly nejen civilizační vlivy, ale procházela zde vojska Uhrů, Tatarů a Turků. Protože Slavičínsko bylo ve 13. století zle postiženo tatarskými vpády, bylo nutno ho znovu osídlit. Ale i další pokolení tohoto kraje trpělo v 17. a 18. století vpády Turků a Kuruců.

Obyvatelstvo se většinou živilo zemědělstvím. Z řemesel existovala jen ta nejdůležitější, i když se uvádí zvláštnost mezi profesemi, a to existence zvěroklestičství. Tuto potřebnou činnost provozovalo doma i za hranicemi asi 300 mužů. Zvěroklestiči označovaní také jako miškáři zbavovali dobytek pohlavních orgánů, takže ten byl pak klidný a rychleji přibýval na váze. Změnu pro město znamenal rok 1860, kdy Josef Pivečka zakládá koželužskou dílnu. S jeho synem Janem buduje po první světové válce první koželužny ve Zlíně Tomáš Baťa. Na pozdějším rozkvětu města měl vliv také vznik strojírenského zbrojního závodu Detona v roce 1936, později známého pod názvem Vlárské strojírny.

Město se zapsalo také do historie II. světové války. Dne 29. srpna 1944 tady během několika minut němečtí stíhači sestřelili 10 amerických bombardovacích letounů a dvacet osm amerických letců bylo pohřbeno na slavičínském hřbitově, který se tak stal největším hromadným hrobem amerických letců na území naší republiky.

Z místních památek stojí za pozornost farní kostel sv. Vojtěcha postavený na jednom ze dvou návrší, mezi nimiž se město rozkládá. Tato původně raně gotická stavba ze 13. století byla po ničivém požáru v roku 1775 barokně upravena. Druhou významnou dominantou města je barokní zámek s anglickým parkem, postavený v r. 1750. Dnes patří rodině Wichterlů a slouží převážně k pohostinským účelům. Přírodní zámecký park byl založen v 2. polovině 18. století, v 19. století byl upraven na anglický park. V parku je velký přírodní amfiteátr, volejbalová hřiště, kuželna, dřevěný taneční pavilonek a dětský koutek. Na náměstí Mezi Šenky v centru města stojí budova Záložna. Tento dům postavený v roce 1893 byl střediskem místního kulturního a společenského života. V přízemí budovy je restaurace, v 1. poschodí je několik menších místností a reprezentační sál se zachovalou nástropní malbou, restaurovanou v roce 1999. Kolorit Slavičín doplňuje klasicistní kaple Panny Marie a barokní socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století.

Také na území připojené obce Divnice se nachází několik zajímavých památek, jako je zámecký park, který je poslední připomínkou existence bývalého panského sídla, mariánský sloup, brokní socha sv. Floriána na návsi, socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1745 situovaná na okraji obce u železničního nadjezdu a barokní socha sv. Tekly.

Kultura a tradice Slavičína

Patrně nejvýznamnější kulturní institucí je Městské muzeum se zajímavými expozicemi o archeologii a letecké bitvě za II. světové války.

Z pravidelných kulturních akcí připomeňme dubnovou Svatovojtěšskou pouť a prosincové Rozsvícení vánočního stromu.

Dovolená ve Slavičíně

Město a jeho okolí nabízí řadu možností pro pěší i cykloturistiku, ale také mnoho možností sportovního vyžití. Stačí vzpomenout sportovní areál s tenisovými kurty a sportovní halou, kuželnu nebo koupaliště.


Strany.
http://www.mesto-slavicin.cz/Symboly města

Znak města Slavičín
Město Slavičín znak barva1, velikost: 5.82 KB
Biskupská mitra se stuhou v horní části znaku připomíná osobnost sv. Vojtěcha, který v kraji pobýval. Kůže a ozubené kolo symbolizují tradici obuvnického a strojírenského průmyslu ve městě. Autor: Jiří Louda, r. 1969.
 
prapor 1, velikost: 97.93 KB
Prapor města Slavičín je sestaven z jednotlivých prvků a barev znaku města. Schválen v Praze v r. 1996.

pečetidlo, velikost: 43.83 KB
Pečetidlo města Slavičín představuje dřevěnou plastiku krále sv. Rostislava s péřovou korunou na hlavě, znakem Horních Uher na štítě a zmenšeninou znojemské rotundy, symbolizující šíření křesťanství po Velké Moravě, v ruce. Vznik v r. 1999.

Prezident ve Slavičíně

(ZK)
Spousta diváků

Spousta diváků

 
Příjezd

Příjezd

 
Příjezd na Horní náměstí

Příjezd na Horní náměstí

 
Prezidentský pár

Prezidentský pár

 
Uvítání

Uvítání

 
Slavnostní uvítání

Slavnostní uvítání

 
Pochod náměstím

Pochod náměstím

 
Paní Lívia

Paní Lívia

 
Mraky lidí

Mraky lidí

 
Proslovy

Proslovy

 
Dav lidu

Dav lidu

 
Dav

Dav

 
Autogramiáda na náměstí

Autogramiáda na náměstí

 
Děti

Děti

 
Příchod na Záložnu

Příchod na Záložnu

 
Diskuze na Záložně

Diskuze na Záložně

 
Zastupitelé

Zastupitelé

 
Davy lidí

Davy lidí


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pičo

(kalich, 26. 4. 2008 16:34)

co to je?ten váš slavičín.nějaká důra.Si piča a máš to tu hnusné